|
I takt med att våren närmar sig med stormsteg börjar även deklarationstiderna att nalkas. Är det första gången du deklarerar i Danmark, eller vill du kanske bara uppdatera dig kring hur du fyller i din danska självdeklaration?
Då kan du anmäla dig till Øresunddirekt, Skatteverket och SkatØresunds informationsträffar. I vanlig ordning håller danska SkatØresund, Skatteverket och Øresunddirekt informationsträffar om den danska självdeklarationen.
Skatteträffarna riktar sig även i år till pendlare som är bosatta i Sverige men arbetar i Danmark. Förra årets skatteträffar var mycket uppskattade och hjälpte bland annat till att påverka en bra bit över 10 000 Danmarkspendlare till att deklarera enkelt och smidigt via Skats elektroniska TastSelv funktion.
Tider och anmälan
2010 års skatteträffar kommer, precis som i fjol, att hållas i april til juni månad. Två träffar i Köpenhamn, tre i Malmö samt en i Helsingborg. Då det finns ett begränsat antal platser är det viktigt att anmäla sig i god tid.
|
Öresundsregionen på världens största fastighetsmässa
Öresundsregionen profilerar sig i veckan på världens största fastighets- och investeringsmässa MIPIM, Marché International des Professionels d´Immobilier, i Cannes. Öresundskomiteen deltar också i mässan som pågår från den 16 till den 19 mars.
På mässan finns alla större städer och regioner i Europa representerade med syfte att marknadsföra och locka till sig investeringar och företagsetableringar. Öresundsregionen fokuserar på infrastruktur, klimat och hållbarhet med anledning av Öresundsregionens 10-års jubiléum.
|
Partnersøgning hos Interreg IV A
Interreg IV A Öresund-Kattegat-Skagerrak slår dørene op til en hel dag med partnersøgning, inspirerende oplæg og masser af muligheder for møde nye samarbejdspartnere i programmet. Konferencen henvender sig til aktører, der er virksomme indenfor offentlige instanser/organisationer.
Interreg-programmet har stadig penge i kassen, så har du en spændende projektidé til et grænseoverskridende projekt, så kan du dele din projektidé med andre på Interreg’s partnerssøgningskonference den 22. april 2010.
|