Uppdaterat den 17. december 2010
EU-förordningen 883/04 trädde i kraft den 1 maj 2010 och ersatte därmed sin föregångare 1408/71 som har mer än 30 år på nacken. Huvudsyftet med en ny EU-förordning är att underlätta för den enskilde medborgaren när denne rör sig över landsgränser.
För dig som är pendlare i Öresundsregionen märks den nya förordningen i ett initialt skede kanske primärt i blankettväg. Bland annat så byts den gamla blanketten E101 (som man använder när man söker dispens för arbete i två länder) med ett nytt frågeschema. Har du dock innan 1 maj ansökt om och fått utdelat en blankett E101 så gäller den gamla blanketten fram till förfallodatum eller högst 10 år.
Merarbete för myndigheten
Där den nya EU-förordningen ska förenkla för den enskilde, skapar den samtidigt merarbete för myndigheten. Då det dessutom är ett komplext regelverk som ska implementeras och samtidigt två länders myndigheter är inblandade så kommer övergången till 883/04 att kräva en viss inkörningsperiod innan allt faller på plats. Håll därför utkik på oresunddirekt.com samt andra informationskanaler efter löpande information om rutinerna kring den nya förordningen och vad de kommer att innebära för dig.
För mer information om EU-förordingen 883/04 kontakta berörd myndighet. I Sverige är det Försäkringskassan, www.forsakringskassan.se och i Danmark kontaktar du Pensionsstyrelsen, www.penst.dk. Du kan även klicka dig in på denna artikel på Bech-Bruuns hemsida för att få en inledande överblick kring några av de konsekvenser som den nya förordningen får för Öresundsregionen.