Uppdaterat den 17. december 2010
Vardagsintegrationen i Öresund accelererar stadigt. Många politiker sätter Öresundsfrågor högt på dagordningen och gränshinder efter gränshinder kan arkiveras som löst. Men medan politikerna håller stenhårt fokus på det konkreta glömmer man det som till syvende och sist är motorn i den långsiktiga gränsregionala utvecklingen: Vikten av en gemensam politisk utvecklingsstrategi!
Detta menar Martin Ullerup, som arbetar som projektkonsulent på Interreg IVA:s sekretariat i Köpenhamn. Medan han till vardags arbetar med att granska projekt och administrera EU-ansökningar, dedikerar han sin fritid åt att verka för ökad politisk integration över sundet.
Politikerdebatt på CBS
Tillsammans med ordföranden i Europabevægelsen, Lola Bendtsen, har han tagit initiativ till en politikerdebatt med fokus på demokrati och medborgarrättigheter över gränserna i Öresund. Debatten, vari flera regionala politiker deltar, äger rum på Copenhagen Business School i Köpenhamn torsdagen den 17 juni.
- Syftet med debatten är att sätta fokus på frågor som ofta får allt för lite plats på dagordningen när det handlar om integration över Sundet. Politikerna har efter hand blivit allt duktigare på att prata vardagsintegration och konkreta hinder för denna, detta bland annat med draghjälp från Öresundskomiteens regionala utvecklingsstrategi (ÖRUS). Men det långsiktiga arbetet för integrationen, själva det politiska, diskuteras sällan, menar Martin.
Inga gränser för den enskilde
Bland annat så påpekar han problematiken med att, i Öresundsregionen, ha tre regionala utvecklingsstrategier som överhuvudtaget inte beblandar sig med varandra. Han talar då om Öresundsregionens tre huvudmotorer, Region Själland, Region Hovedstaden och Region Skåne och deras respektive strategier för framtiden.
- Den enskilde medborgaren i regionen ser inte regionsgränser på samma sätt, utan har ofta en vardag som sträcker sig över regions- såväl som landsgränser. Därför ger det överhuvudtaget inte mening att ha tre utvecklingsstrategier som inte alls hänger ihop, anser Martin.
Han tar även upp demokrati som en viktig punkt. Härunder kommer den tidigare flitigt omtalade frågan om rösträtt för utlandsdanskar i Sverige. Martin framhåller det ologiska i att man som dansk inflyttad i det svenska och med fötter på båda sidor om sundet inte har en chans att påverka den nationella politiska dagordningen vare sig på svensk eller dansk sida.
Startpunkt för visionsarbete
För att sätta fart på en mer långsiktig diskussion kring den politiska strategin för Öresundsregionen har man alltså inbjudit ett antal politiker på regionnivå till att diskutera möjliga visioner för framtiden. Hur vill man att regionerna ska samspela med varandra? Vilka politiska och demokratiska möjligheter ska man ges som dansk alt. svensk nyinflyttad hinsidan och vilka alternativ ser man på lång sikt för ökad politisk integration över sundet?
Bland de inbjudna finns Pia Kinhult (m) och Uno Aldegren (s) från Region Skåne, Ole Stavad (s), tidigare president för Nordisk Råd och idag 2. viceborgmästare i Jammerbugt kommune samt Erling Ekegren som är centerchef för VPC-Udviklingscenter for Voksenundervisning och med många års erfarenhet av medborgarinflytande och gräsrotsdemokrati med sig i ryggsäcken.
- Vi hoppas på att detta kan bli startpunkten för ett mer omfattande visionsarbete kring dessa frågor och så ser jag naturligtvis gärna att Pia Kinhult och Ole Stavad tar med frågan kring politisk integration i Öresundsregionens på agendan i sitt gränshindersarbete, avslutar Martin.
Debatten är öppen för alla och den som är intresserad av politisk integration i Öresundsregionen uppmanas att komma och ställa frågor till politikerpanelen. Torsdagen den 15 juli, kl 16-18 på CBS, Dalgas Have 15 på Fredriksberg i Köpenhamn, alltså.
Mer information om arrangemanget hittar du på www.EUvisioner.dk